Nowości BMW 2015

Co czeka nas nowego w 2015 roku w ofercie BMW? Z pewnością wiele. Dlaczego? Do sprzedaży wejdzie nowe BMW X6 oznaczone kojarzącymi się z odrzutowcami symbolem F16 oraz nowe BMW serii 7, które będzie pierwszym sprzedawanym modelem z nazwą kodową rozpoczynającą się od literki “G”. Jego oznaczenie to G11/G12.

Mniejsza masa

Nowe X6 F16 ma być lżejsze niż obecnie produkowany model E71. To oznacza nowy trend w produktach BMW, do tej pory każdy kolejny model był cięższy niż jego poprzednik. Trend ten obserwowaliśmy już jakiś czas temu w samochodach niższej klasy jak np. nowa Skoda Octavia III generacji, która jest lżejsza niż druga generacja. Nie wynika to oczywiście z osłabiania istniejących konstrukcji a zwiększenia zastosowania lekkich materiałów tj. aluminium i włókna węglowe.

Reflektory laserowe zamiast reflektorów diodowych LED

Kolejny trendem na rok 2015 są opcjonalne reflektory laserowe. Do tej pory standardem w droższych modelach BMW były reflektory bi-xenonowe a za dopłatą były oferowane LED-y. W 2015 w serii 7 podstawowym oświetleniem będą reflektory LEDowe a opcjonalnie będą dostępne reflektory laserowe. Laserowe reflektory występowały już wcześniej w BMW i8. Należy zwrócić uwagę na fakt, że obecnie jako część zamienna są one sporo droższe niż standardowe reflektory LED-owe. Na przykładzie BMW i8 koszt jednego reflektora laserowego to aż 5500 EURO! Podczas gdy reflektor w technologii LED kosztuje “zaledwie” 1500 EURO.

Nie będzie 9, 10 biegowych automatów, 8 biegów wystarczy… przynajmniej w mniejszych modelach

W wywiadzie dla “Auto Express” Klaus Frolich – odpowiadający za mniejsze modele BMW stwierdził, że zalety ze stosowania więcej niż 8-miu przełożeń są praktycznie żadne. Zwiększają natomiast stopień skomplikowania skrzyni a więc i koszta produkcji i awaryjność. Dlatego nie spodziewajmy się 9 czy 10-cio biegowych automatów np. w BMW serii 3, choć Volkswagen zapowiadał już 10 biegowe DSG w Passacie B8 2.0 BiTDI. Należy jednak pamiętać, ze w skrzyni DSG nie może następować poślizg tak jak dzieje się to w klasycznym automacie stosowanym w BMW. Aby jednak nie słodzić zbytnio bawarskiej marce należy pamiętać, że Mercedes już sprzedaje limuzyny z 9 biegową skrzynią 9G-Tronic…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


4 + three =

+ 78 = 86